wtorek, 22 listopada 2011

LVT(A)-1 Alligator - Dragon Armor 1:72

Dzisiaj, po bardzo długiej przerwie nowy wpis z kategorii modelarstwo pancerne. Tym razem amerykańska amfibia LVT(A)-1 Alligator wyprodukowana przez Dragona. Model LVT(A)-1 Alligator to nowość Dragona, który w końcu uraczył kolekcjonerów pojazdami związanymi z pacyficznym teatrem działań wojennych. Dragon przygotował całą serię amerykańskich amtraków, czyli traktorów amfibijnych: trzy wersje malowania pojazdu LVT(A)-1 Alligator, dwie wersje LVT(A)-4 (kolejne w przygotowaniu) oraz zapowiedziany na następny rok - LVT(A)-2 Water Buffalo. Nie zapomniano oczywiście o oponentach, czyli o pojazdach japońskich, do których nawiążę w innym wpisie.

W tym miejscu wypadałoby przytoczyć skróconą historię amerykańskich amtraków, które zaprojektowano z myślą o zastosowaniu cywilnym. Pierwszy pojazd został skonstruowany w 1935 roku przez Donalda Roeblinga jako maszyna cywilna, służąca do poruszania się po bagnistym i podmokłym terenie. Z chwilą przystąpienia Stanów Zjednoczonych do wojny w 1941 roku, projekt postanowiono zaadaptować do celów wojskowych jako pojazd desantu morskiego. Łącznie do zakończenia wojny zbudowano ponad 18 tysięcy amtraków w różnych odmianach, z czego, zaledwie 510 egzemplarzy to omawiany dzisiaj model LVT(A)-1 Alligator. Wersja Alligator produkowana od 1942 roku była uzbrojona w 3 karabiny maszynowe Browning M1919 (jeden w wieży i dwa w tylnych, otwartych stanowiskach strzeleckich) oraz 37 mm działo montowane w wieży, pochodzącej z czołgu lekkiego M3 Stuart. Opancerzenie pojazdu nie było imponujące, załogę chroniły płyty pancerne o grubości od 6 do 12 mm co powodowało, że pojazd ten był łatwym łupem, nawet dla słabych japońskich czołgów, czy małokalibrowej broni przeciwpancernej, nie wspominając o artylerii polowej średniego kalibru.

Przejdźmy do omówienia modelu produkcji Dragona, który przedstawia egzemplarz o nazwie "Crazy Legs" w malowaniu 708 Batalionu Czołgów Amfibijnych z okresu lądowania na Saipanie w 1944 roku. Pojazd należał do kompani C tegoż batalionu, który w liczbie 68 pojazdów LVT wziął udział w inicjującym ataku na Saipan - 15 czerwca 1944 roku. Mimo, że batalion był częścią sił US Army to wchodził w skład 4 Dywizji Marines podległej jak cały Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych oraz US Navy sekretarzowi marynarki. To też tłumaczy malowanie Alligatora, które może wydawać się nieco dziwne. Pojazdy tego typu malowano zasadniczo w dwóch kolorach, klasycznej amerykańskiej wojskowej zieleni oraz w kolorze oceanicznym, granatowo-szarym (ocean gray) wykorzystywanym przez US Navy. O ile pojazd w kolorze oceanicznej szarości stapiał się z kolorem morskiej wody, to na lądzie było to rozwiązanie nad wyraz niefortunne, niezapewniające jakiegokolwiek kamuflażu. Co do oznaczeń na modelu, to pojazd zaopatrzony jest w znaki identyfikacyjne w postaci białych pięcioramiennych gwiazd, malowanych na burtach oraz wieży pojazdu, ponadto nazwę własną "Crazy Legs", numer C-20 będący oznaczeniem 20 pojazdu kompani C - 708 Batalionu Czołgów Amfibijnych. Całość uzupełniają oznaczenia w kolorze żółtym w postaci dwóch pionowych pasów na burtach oraz arabskiej dwójki wpisanej w kwadrat znajdującej się na wieży, oznaczające teren desantu pojazdu, w tym przypadku "Plaża Żółta numer 2". Model jak przystało na Dragona jest bardzo dobrze wykonany, zarówno do malowania jak i do delikatnych śladów eksploatacji nie można się przyczepić. Jedyną rzeczą, która niespecjalnie mi się spodobała jest słaba jakość odwzorowania karabinów maszynowych Browning M1919, znajdujących się w tylnych stanowiskach strzeleckich. Pomijając to niewielkie niedociągnięcie, model mogę z czystym sumieniem polecić kolekcjonerom interesującym się walkami na Pacyfiku oraz wszystkim, którzy chcieliby urozmaicić swoje zbiory o pojazd amfibijny w ciekawym malowaniu.









1 komentarz:

  1. "See You Later, Alligator" :) a tak na poważnie to mam nadzieję, że tym wpisem na dobre wracasz do blogowania.

    OdpowiedzUsuń